Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.

Jak správně vybrat florbalovou hůl

28.07.2017

Jak správně vybrat florbalovou hůl

Správná délka florbalky je jedna z nejdůležitějších věcích a proto jsme pro vás připravili podrobného průvodce výběrem florbalové hole podle nejdůležitějších kritérií.

Máte v plánu zakoupit novou florbalovou hůl nebo si jen chcete ověřit, zda máte správnou florbalku? Správná délka florbalky je jedna z nejdůležitějších věcích a proto jsme pro vás připravili podrobného průvodce výběrem florbalové hole podle nejdůležitějších kritérií.

1. Výběr strany

Vezměte florbalku do rukou, tak jak je vám to přirozené. Pokud držíte vaši levou ruku níž než pravou, hrajete na levou stranu. Pokud držíte pravou ruku níž než levou, hrajete na pravou stranu.

LEVÉ zahnutí - levá ruka je dole

PRAVÉ zahnutí - pravá ruka je dole

2. Výběr délky hole

U výběru délky florbalové hole platí pravidlo, že ideální délka hole je taková, že když ji před sebe postavíte, pak bude zhruba 1-2 cm nad pupíkem. Tolerovat se dá ještě do 4-5 cm na pupíkem. Avšak pokud toto pravidlo hráč nedodrží, tak ztrácí kontrolu nad míčkem a není ve správném florbalovém postavení. Správná délka hole umožňuje získat správný úhel pří střele, přihrávce nebo při kličce. To stejné platí i v opačném případě, tedy když má hráč florbalku kratší. Hráč je opět mimo florbalový postoj, je neustále ve velkém předklonu a záda tak trpí.

Toto pravidlo avšak až tak neplatí u mladších kategorií (od přípravky po mladší žáky), kdy děti mohou mít florbalovou hůl o něco delší. Je to z důvodu, že děti rychle rostou a není jednoduché kupovat novou florbalku každý půl rok. I tak je potřeba respektovat maximální délku nad pupíkem. U mládeže se dá tolerovat délka 4-7 cm nad pupíkem.

Správná délka florbalkové hole je velmi důležitá, především při kontrole míčku a střelbě. Na druhou strana je to velmi individuální, někomu se hraje lépe s delší holí a někomu naopak s kratší.

Problémy při špatně zvolené délce florbalky:

Dlouhá florbalová hůl

  • špatná střelba
  • florbalka zavazí
  • pomalá práce s míčkem

Krátká florbalová hůl

  • velký předklon
  • malý dosah

3. Výběr tvrdosti hole

Tvrdost florbalových holí můžete ve většině případů najít v názvu florbalky. Florbalky bývají označeny čísli od 23 do 40. Tato hodnota vyjadřuje průhyb shaftu, o který se hůl prohne při působení síly 30 kg.  Čím vyšší je číslo udávající tvrdost, tím je hůl měkčí a hůl se více při střele prohne a naopak čím je nižší číslo, tím je hůl tvrdší a neprohne se tolik při střele či nahrávce.

Výběr tvrdosti hole závisí na věku, váze a také na jakém postu hrajete.

a) Měkká hůl (flex 30 až 40 mm)- je vhodná pro mladé florbalisty i florbalistky (přípravka, elévové i mladší žáci). U těchto holí nehraje důležitou roli post hráče.

b) Středně tvrdá hůl (flex 27 až 29 mm)- je vhodná pro pokročilé hráče v dorosteneckém či dospělém věku. Hůl při této tvrdosti bývá vyvážená. Nejvyhledávanější a nejčastěji užívaná tvrdost hole.

c) Tvrdá hůl (flex 23 až 26 mm)- je vhodná pro pokročilé hráče v dorosteneckém či dospělém věku. Určená především pro silnější hráče. Přináší zvýšenou razanci při střele příklepem, ale hůř se ovládá při nahrávkách či střelbě tahem.

 

Vytvořeno systémem www.webareal.cz

OGI0ZGFmMD